Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2018-02-06 14:52:08
Autor zdjęcia/źródło: Mastodynia, Pixabay
Mastodynia charakteryzuje się bólem z jednoczesnym obrzmieniem piersi. Z reguły takie objawy pojawiają się przed miesiączką i są związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie zdrowej kobiety w czasie cyklu miesiączkowego.
U kobiet miesiączkujących mastodynia jest zazwyczaj związana z fazami cyklu miesiączkowego i spowodowana zmianami hormonalnymi, które zachodzą w naszym organizmie. Jej występowanie jest zatem cykliczne, a kończy się wraz z menopauzą. Nadmiar estrogenów w drugiej fazie cyklu sprawia, że całe ciało jest napuchnięte, a jednocześnie obniżony progesteron powoduje obrzęki i nadwrażliwość na dotyk. U niektórych kobiet ból piersi może być czasami na tyle duży, że utrudnia im normalne funkcjonowanie. Problemy pojawiają się już rano, gdy trzeba się ubrać i założyć na nabrzmiałe piersi biustonosz i wcale nie kończą wieczorem, bo z obolałym biustem trudno znaleźć w łóżku odpowiednią pozycję, o próbach współżycia już nie wspominając. Dolegliwości dotykają obydwu piersi, zazwyczaj trwają kilka dni i z ulgą przyjmujemy ich zakończenie.
Zdarza się jednak, że ból i obrzmienie piersi utrzymują się i nie widać wyraźnego związku ze zbliżającym się okresem. Ból może dotykać tylko jedną pierś i mieć nieco inny charakter niż przy mastodynii cyklicznej - jest ostry i skupiony w jednym miejscu. Prawdopodobne jest wtedy, że są to objawy mastodynii niecyklicznej, która bywa niebezpieczna, bo obolałe i nabrzmiałe piersi mogą oznaczać różne choroby w tym nowotwór piersi, torbiele piersi lub zapalenie sutka. Mastodynia niecykliczna może być również wynikiem noszenia nieodpowiednio dobranej bielizny lub być związana z ciążą i karmieniem piersią.
W wypadku wykrycia mastodynii niecyklicznej decyzję o zastosowaniu odpowiedniego leczenia podejmuje lekarz i jest ono związane z przyczyną choroby.
Kobiety cierpiące na mastodynię cykliczną leczy się z reguły lekami hormonalnymi mającymi zablokować działanie hormonów. Podaje się także witaminy A, B, E i magnez. Można pomagać sobie także dietą, w której ogranicza się spożycie kofeiny, kakao i czekolady, a także tłuszczów i napojów energetyzujących.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.